Poolin haastajakisa 29.5.2026
29.5.2026
Sopivasti kahdeksan peluria tänään paikalla - ainoana vieraspelaajana vakiokalustoon jo kuuluva Marius. Kahdeksalle pelaajalle saatiin kaikille heti pelit käyntiin, kun neljä pöytää oli käytettävissä.
Ensimmäinen semifinaali Paulin ja Kahiman Jaakon kesken käynnistyi jo kahdeksan tienoilla. Toisen pelin vastustajaa Noposen Jaakolle odoteltiin puolisen tuntia pidempään, ja semipaikan lunasti Remeksen Markus.
Paulin ja Jaakon semi meni kontraan, jossa Jaakko pussitti avauksesta neljä pallo, muttei saanut pussituspaikkaa. Pari seifivuoroa, jonka jälkeen Pauli pussitti loput viisi palloa ja eteni finaaliin. Toinen semi oli tällöin tilanteessa 1-0 Markuksen eduksi, kun Jake oli miinuksensa kuitannut pois. Markus nousi vielä 2-0 johtoon, mutta jätti sitten parissa erässä luukkuysipallot Jakelle. Viimeisessä erässä Jake teki loppuun 5 pallon putsin ja finaaliin.
Finaalin Jake aloitti -1:sta Paulin nollaa vastaan. Puolessa tunnissa Pauli oli etenemässä suoraan neljällä erävoitolla voittoon, mutta jätti kuitenkin ysille hiukan haastavan leikkuun ja erä kääntyi Jakelle. Serraavan erän kuitenkin Pauli hoiteli kotiin ja lopputuloksella 4-0 voittoon. Taisi olla Paulin ensimmäinen tänä vuonna ja kaikenkaikkiaan kolmas haastajakisavoitto. Onnittelut!
AP-suorituksia kertyi tänään Paulille, Laurille ja Kahiman Jaakolle - yksi kullekin.
Striimiä ykköspöydän peleistä täällä: https://www.youtube.com/watch?v=_LlbggKhPSs

