Casper Matikainen Finnish Poolbiljard Tour kilpailun voittoon Helsingissä

9.11.2025

Casper "Cappe" Matikainen on jälleen ollut tehokkaana, kun FPT osakilpailut jatkuivat tänä viikonloppuna Helsingin Biljardi 247:n klubilla. Cappe taipui avauskierroksilla Mika Riikoselle 7-8, mutta nousi tappiopuolelta aina upeasti voittajana maaliin asti. Cappe oli ahdingossa cupin kierroksilla sillä ensin Valtteri Virtanen taipui vain niukasti 8-7 ja semifinaalissa aina superkova Petri Makkonen johti jo 2-5 ja 5-7, mutta niin vaan Cappe nousi tuolta vielä takaa ohi 8-7 voittoon. Neljännen kerran peräkkäin FPT #2 osakilpailun finaalissa pelannut Cappe oli sitten finaalissa oma supertehokas itsensä ja pystyi päihittämään Riku Romppasen selkein numeroin 8-2.

Tulokset
SBIL uutinen

9-pallon Euroopanmestari on voittanut urallaan nyt seitsemän Finnish Poolbiljard Tourin osakilpailua. Vain Petri Makkonen ja Kim Laaksonen on voittanut urallaan useamman (9)
Casper Matikaiselle jälleen yksi voitto lisää Finnish Poolbiljard Tourilta nostaa Capen voittojen määrän seitsemään. Kauden toinen RG on maistunut mukavasti sillä Cappe voitti edellisen kahden kauden aikana molemmat syksyn osakilpailut ja nyt myös syksyn toisesta RG:stä tuli voitto. Kauden avauskisa jäi väliin kansainvälisten kilpailujen vuoksi.