Helatorstain haastajaiset 29.5.2025
29.5.2025
Pitkään näytti siltä, että Helatorstai torppaisi sekä keskiviikon että torstain viikkikset, mutta aivan viime hetkillä haastajia ilmestyi riittävästi. Yksi kisojen pelastajista - Sami Mäkinen - lensi varmuuden vuoksi jo edellisenä päivänä Malesiasta tähän kisaan. Kaksi tappiota tänään eivät Samia masentaneet, vaan hän päätti, että pyrkii venyttämään vierailuaan niin pitkäksi, että vielä ensi viikollakin olisi mukana kisoissa. Liekö sitten osana intoon myös kummipojan hienot esitykset tänään?
Viime viikon tapaan taas semeihin molemmat Latvalat - tällä kertaa Samuel suoraan kahdella voitolla. Samoin viime viikon tapaan Late häviäjäpuolelta semeihin. Viime viikon kokonaan laistanut Tommi eteni myös totuttuun tapaansa voittajapuolelta semeihin.
Semeissä Tommi jatkoi voittokulkuaan tiputtamalla Santerin. Samuel taas ei antanut edes Laten psyykkauksen vaikuttaa itseensä (Late muisteli ääneen edellistä semivoittoaan Sampasta), eikä antanut erääkään Latelle, ja eteni siis Tommia vastaan finaaliin.
Finaalissa - kuten muissakin peleissään - Tommi joutui lähtemään yhden erän tappioasemasta yrittämään nousua. Ensimmäisen erän Samuel kuitenkin päätti ratkaista nopeasti kyydittämällä pitkällä kakkoskyydillä ysin kulmaan. Toisen erän loppuratkaisuissa onnikin hiukan auttoi Samppaa, kun pitkä vallin vierestä lyöty ysi meni niukasti ohi, mutta jatkoi suoraan ylikulmaan. Tässä 2 - (-1) tilanteessa Tommi näytti jo hiukan tappioon antautuneelta ja teki erän lopussa ehkäpä hiukan uhkarohkeankin nopean kasi ylikulmaan yrityksen. Sen mentyä ohi kasi jäi helpohkoksi keskipussiin Sampalle, ja ysi olikin jo valmiiksi kulmapussilla odottelemassa tiputusta - ja siitä Samppa hillille!
Ratkaisun tuoneen seuraavan erän lopulla Tommi jätti Sampalle helpot kutonen kulmaan ja seiska toiseen. Jäljelle jäi vielä pitkä lähes vallin suuntainen ysi kulmaan, jonka Samppa oli aikeissa pussittaa Mark Williams tyyliin yhdellä kädellä! Runsaslukuinen yleisö ei kuitenkaan pysynyt ihan nahoissaan, ja kauhistuneet äänenpainot saivat Sampan malttamaan mielensä, ja loppuun nähtiin vain ihan tavallinen tyylikäs pitkä ysi kulmaan.
Taisipa olla Sampalle jo kolmas voitto torstaikisoissa. Onneksi olkoon!
Tommi Peltoselle illan ainut AP!

